Hücreli Fan Sistemleri

Teknyks Yüksek Verimli Hücreli Fanlar (Aspiratörler), fan sektöründe 50 yılın üstünde bilgi ve tecrübeye sahip, 1.000 personelin üzerinde çalışanıyla üretim yapıp, sürekli yeni tasarımlar sunan, bir İtalyan-Alman ortak iştiraki olan Nicotra-Gebhart marka, yüksek verimli çift emişli kabin içi radyal fanlar kullanılmaktadır.

 

(1.2.1.) Hücreli Mutfak Fanları (Aspiratörleri):

 • THF sistemlerimizdeki kabinlerin (hücrelerin) iç dizaynı hava akış dinamiği optimize edilerek maksimum verim, minimum kayıp olacak şekilde tasarlanmaktadır.

 • THF sistemlerimiz, havalandırma düzeneğine en uygun, fan ile elektrik motor kombinasyonu Nicotra-Gebhart’ın ProSELECTA II hesap programıyla yapılarak optimum konfrigasyon tasarlanır.

 • THF sistemlerimizde emiş basıncı yüksek, arkaya doğru eğimli seyrek kanatlı RDH serisi radyal fan türevleri kullanılmaktadır. RDH model radyal fanlar çift taraftan emiş yaptığından verimleri yüksek, kayıpları ise çok azdır.

 • THF sistemlerimiz, gereksinimlere göre 3.000 ile 60.000 m3/h hava debisi arasında ve 300 ile 3.000 Pa emiş basınçı arasında geniş kombinasyon ve uygulama opsiyonları bulunmaktadır.

 • THF sistemlerimizde RDH 250, RDH 280, RDH 315, RDH 355, RDH 400, RDH 450, RDH 500, RDH 560, RDH 630, RDH 710, RDH 800 ve RDH 900 model radyal fanlar kullanılmaktadır.

 • THF sistemlerimizdeki fanların tahriki, CNC'de yüksek hassasiyetle üretilmiş, balansı yapılmış GG25 döküm sınıfında burç kasnaklarla yapılmaktadır. Burç kasnaklar, istenilen motorla istenilen fanın akuple edilmesini sağlamaktadır. Ayrıca kasnak çap oranları değiştirilerek fan emme basıncı ve debisi artırılabilmektedir.

 • THF sistemlerimizdeki kullanılan burç kasnaklar, standart ölçüde, yüksek kalitede SPB (SPA) V kayışlar için geliştirilmiş tekli ve çoklu kasnaklar, çeşitli çap ve ölçülerde opsiyon kullanılarak istenilen fan kapasite değerlerine rahatlıkla ulaşılabilmektedir.

 • THF sistemlerimizde, radyal fan ile motor C profil üzerine aynı aks üzerine, montajı ve bakımı kolaylaştıran, rezonansı ve gürültüyü absorbe eden lastik izolatörler üzerine akuple edilir.

 • THF sistemlerimizde kullanılan hücre kabinlerin karkasları alüminyum profillerden oluşturulmakta, iç ve dış cidarları galvaniz sacdan imal edilerek arasına gürültü ve ısı absorbe edici taşyünü (veya camyünü) kullanılmaktadır.

 • THF sistemlerimizde, hücrelerin kolay açılabilen fan ve motorun bakım veya onarımı için kontrol kapağı bulunmaktadır. Hücrelerin bakımını ve revizyonunu kolaylaştırmak için menteşeli kolay demonte-monte edilebilir özelliktedir!

 • THF sistemlerimizde, hücrelerin imalatı titizlikle yapılarak yüksek düzeyde sızdırmazlık sağlamak için birleşim yerlerine mukavemetli silikon kullanılır; kontrol kapaklarında sızdırmazlık geniş ölçülerde conta yerleştirilerek yapılır.

 • THF sistemlerimiz, kabin emiş ve atış ağızları montaj yerine uygun olarak kabinin yanından, üsten veya alttan olmak üzerek çeşitli yönlerde (270o) uygulama özelliğine sahip olduğundan, her sisteme uygun yapılabilmektedir.

 • THF sistemlerimizde, hücrelerin (kabinlerin) yerden yüksek bir yerde yapılması gerektiği durumlarda, çelik konstrüksiyondan bir taşıyıcı, hücrenin önünde bakım ve onarım için bir sahanlık (platform) ve merdiven inşa edilmektedir.

 • THF sistemlerimizde, standart 3X400V gerilim, 50 Hz frekans, 1.500 devirli, IP 55 koruma derecesinde, F yalıtım sınıfında, S1 işletme türü olan yüksek torklu, frekans inverteri ile hız kontrolü yapılabilen, tam kapalı asenkron Elektrik Motorlar kullanılmaktadır.

 • THF sistemlerimizde, 0,75 kW, 1,5 kW, 2,25 kW, 3 kW, 4 kW, 5,5 kW, 7,5 kW, 11 kW, 15 kW, 18,5 kW, 22 kW, 30 kW, 37 kW, 45 kW ve 55 kW kapasiteli elektrik motor-fan kombinasyonları oluşturulmaktadır.

 • THF sistemlerimizde, standart uygulamanın dışında 3X400V gerilim, 60 Hz veya daha yüksek frekans, yüksek tork istenen yerlerde 900 devirli, yüksek basınç istenen yerlerde 3.000 devirli tam kapalı asenkron elektrik motorlar kullanılmaktadır.

 • THF sistemlerimizde, farklı kanal ve davlumbazların farklı zaman ve farklı debilerde gereksinimlerini karşılamak üzere, fanın hızı gereksinime göre bir frekans inverteri ile yapılarak optimum verim ve enerji tasarrufu sağlanır.

 • THF sistemlerimizde, birden fazla kanalların farklı zaman ve gereksinime göre devreye giriş çıkışları, servo motorlu volüm damperi ile sağlanmaktadır. Damperlerde gereksinime göre oransal servo motor kullanılabilmektedir.

 • THF sistemlerimiz, katı, sıvı ve gaz yakıtlı kebap ve yemek ocaklarından çıkan kurum, nebati ve hayvansal yağ, is ve kurum gibi partikülleri tutmak için gereksinime uygun hale dönüştürülerek, çeşitli kaset filtre hücresi yapılabildiğinden, Lokanta, restaurant ve yemek pişirme ünitelerinde kolay kullanım olanağı sağlamaktadır.

 • THF sistemlerimizde, mutfak ve ızgara yağlarını çekmesi için tasarlanan hücreli fanlarımızda, elektrik motorları emilen egzostan etkilenmemesi için bir korumaya alınarak soğutma havası için by pass girişi yapılır

 • THF sistemlerimiz, gürültü ve görüntü olarak çevreyle ve mimariyle uyumlu hale getirilerek istenilen renkte boyanarak, göz zevkini rahatsız etmeyecek şekilde tasarlandığı ve sessiz çalıştığı için binaların çatılarında, teraslarda, açık alanlarda, makine ve kazan dairelerinde rahatlıkla kullanılabilmektedir.

 • THF sistemlerimiz, gürültü ve ses bakımından çok hassas olan tiyatro, konser salonu, hastane gibi mekânlar için özel, ekstra sessiz motor kullanılır ve yüksek yoğunlukta elyaf lif kullanılarak Ekstra Ses İzolasyonu yapılabilme özelliğine sahiptir!