Sıkça Sorulan Sorular

 
* Neden Teknyks Havalandırma Sistemleri?
 
* Endüstriyel Mutfak sisteminde davlumbazlara hangi malzemeden baca yapılır? Endüstriyel Mutfak Baca sistemlerinde paslanmaz çelikten imal baca sistemi kullanılır; malzeme kalitesi mutfaklarda kullanılan yakıt türüne ve yemek türüne uygun kalitede paslanmaz çelik kullanılmalıdır!
 
* Endüstriyel mutfakta kullanılan bacanın kesiti nasıl olmalıdır? Mutfak sistemlerinde yuvarlak kesitli, muflu veya flanşlı birleşimli baca düzeneği kullanılmalıdır!
 
* Endüstriyel mutfaklarda kare kesitli kanalların kullanılmasının ne gibi sakıncaları olabilir? Kare kesitli kanallar, mekânların havalandırılması için uygun bir kesit şeklidir. Kare kanallar kıvırma sacdan imal flanşlı olarak imal edildiklerinden, birleşim yerlerinde tam olarak sızdırmazlık sağlanamamakta, bu da mutfaklarda yağların kanalların birleşim yerlerinden akmasına, kanalların kısa sürede tıkanmasına, galvaniz kanalların çürümesine neden olmaktadır.
 
* Restaurantımda kömür ocağı kullanıyorum, her hangi bir filtre takmam gerekir mi? Kömür, çok fazla karbon ve kurum içerdiği için baca ve çevreyi çok kirleteceğinden, mutlaka “Sulu Sistem Filtre” kullanılması gerekmektedir!
 
* Sulu Sistem Filtre su sarfiyatını çok artırmaz mı? Sulu Sistem Filtre sistemleri, yıkama kabini içerisindeki suyu kapalı devre olarak dolaştırdığından su sarfiyatı minimumdur!
 
* Sulu Sistem Filtre’nin suyunu ne sıklıkta değiştirmemiz gerekir? Restaurant’ta pişirilen kebabın, balığın veya ızgaranın cinsine ve miktarına göre ve tabii kullanım yoğunluğuna göre 3 ay ile 6 ay arasında, kabin içinin temizlenmesi suyun yenilenmesi gerekmektedir!
 
* Restaurantımızda kullanılacak sulu tip filtrenin kapasitesi ne kadar olmalıdır? Sulu Tip Filtrenin kapasitesi, restaurantın üretim kapasitesine göre hesaplanıp seçilmelidir!
 
* Restauratımızda balık pişiriyoruz; kebap yapıyoruz; kızartma yapıyoruz nasıl bir filtre kullanmamız gerekir? Koku şikâyetlerini ve sorunlarını çözmek için kullanılması gereken filtre sistemi “Aktif Karbon Filtre” sistemidir!
 
* Kaç çeşit Aktif Karbon Filtre vardır? Piyasa şartlarına göre iki çeşit aktif karbon filtre tipi vardır; biri kaset tipi diğeri kartuş tipi!
 
* Aktif Karbon Filtrenin miktarı neye göre belirleniyor? Aktif Karbon Filtre, endüstriyel mutfakta kullanılacak olan baca gazı debi kapasitesine göre hesaplanmaktadır!
 
* Aktif Karbon nedir, nasıl üretilir? Aktif karbon ile ilgili detaylı bilgi için “Aktif Karbonun Kullanım Alanları” menüsüne bakınız!
 
* Endüstriyel mutfağımıza nasıl bir fan taktırmamız gerekir? Mutfaklarda, metal tel filtreli, yüksek emme basıncına sahip, sessiz çalışan hücreli aspiratör kullanılması gerekir!
 
* Fanı nereye koymamız gerekir? Fanı yerleştirirken davlumbazdan çekiş gücünü düşürmeyecek yakın bir yere yerleştirmek gerekir!
 
* Fanı çatıya koyabilir miyiz? Fan çatıya konabilir, ancak bunun için, fanın bakım ve temizliğini olanaklı hale getiren uygun bir taşıyıcı ve platform yapılması gerekmektedir!
 
* Restaurantımızda kullanılacak fanın kapasitesi ne kadar olmalıdır? Fanın kapasitesi, restaurantın yemek üretim kapasitesine uygun olarak bilgisayar programıyla hesaplanıp seçilmelidir!
 
* Fanın içindeki elektrik motorunun kapasitesi neye göre belirlenmektedir? Fan kapasitesi hesaplandıktan sonra, tercih edilecek fanın çapı belirlenir, en son olarak da debi ve basınç gereksinime yanıt verebilecek güçte ve devirde bir elektrik motoru hesaplanarak belirlenir; fanın verimli çalışması için elektrik motorunun doğru seçilmesi büyük önem taşımaktadır.
 
* Mutfağımızda monofaze (1x220V) elektrik var hücreli aspiratörü buna bağlayabilir miyiz? Mutfak aspiratörleri yüksek debi ve basınç gerektirdiklerinden, yüksek kapasiteli motorlara gereksinim vardır. Yüksek kapasiteli motorlar da ancak trifaze (3x380V) elektriğe gereksinim duymaktadırlar.
 
* Mutfak fanı az çekiyor, ne yapmamız gerekir? Fanın çekmesi, fan-baca-davlumbaz kombinasyonunun yanlış hesaplandığının belirtisidir! Sorunun çözümü için tekrar hesaplanması gerekir!
 
* Mutfak fanı çok çekiyor, ne yapmamız gerekir? Fan, filtre ve baca temiz olduğu zaman doğal olarak çekişte fazla olacaktır. Mutfağın üretim süreçlerine göre fanın kapasitesi artırılıp düşürülmelidir, fanın kapasitesini kontrol altına almanın en verimli yöntemi, motor hızını bir Frekans İnvertörü (Konverteri) ile yükseltmek veya azaltmaktır!
 
* Frekans İnvertörü nasıl çalışır? Özetle, Frekans İnvertörü elektrik motoruna giden elektriğin frekansını düzenleyerek motorun devrini ayarlamaktadır!
 
* Frekans İnvertörünün başka ne özellikleri vardır? Frekans İnvertörü, başta şebeke gerilimini fazlar arası farkları ölçerek, motora giden gerilimi, akımı ve frekansı ayarlamaktadır; Frekans İnvertörü adeta motora giden akımı süzerek motoru koruma altına almaktadır!
 
* Frekans İnvertörü enerji tasarrufu sağlar mı? Evet, Frekans İnvertörü sistemin yapısına göre %30’un üstünde bir enerji tasarrufu sağlamaktadır!
 
* Fan sistemine Frekans İnvertörü taktırmamın bana ne gibi bir getirisi olur? Frekans invertörünün kumanda komut sistemi en gelişmiş yazılımlarla ve özelliklerle donatıldığı için, süreceğiniz motorları tam kontrol edebilme ve kumanda edebilme imkânı sunmaktadır!
 
* Frekans İnvertörü mutfak personelinin çalışma verimini artırır mı? Evet, Frekans İnvertörüyle davlumbazda istenilen zamanda istenilen miktarda çekiş yapılabileceği için, ortam havasının sıcaklığı ve nemi çalışmaya daha uygun gelecek, personelin çalışma verimini direkt olarak artıracak, “cereyanda kalmaklar” önleneceği için personel sık sık hasta olmayacaktır!
 
* Frekans İnvertörü ile Sulu Sistem Fitre’nin pompası sürülebilir mi? Evet, Frekans invertörü ile Sulu Sistem Filtrenin sirkülasyon sıvısının debisini ve basıncını bir Frekans İnvertörü ile kontrol altına alarak, hem filtreleme verimini artırmış hem elektrik enerjisinden tasarruf edilmiş hem de pompa motorunun ömrü uzatılmış olur!
 
* Birden Fazla davlumbazımız var, bunları tek bir fana bağlayabilir miyiz? Davlumbazların debi hesapları ve bağlantıları doğru yapıldıktan sonra kollektör baca tek bir fana bağlanabilir; kullanılan davlumbazlara göre fanların kapasiteleri de bir invertör aracılığı ile azaltılıp çoğaltılabilir!
 
* Endüstriyel mutfağımızda iki adet davlumbaza bağlı fan mevcut, bunları bir invertöre bağlayabilir miyiz? Evet, bir Frekans İnvertörü ile birden çok elektrik motoru sürülebilmekte, ancak invertör ve motor bu duruma uygun olması gerekmektedir!
 
* Mutfak bacasına yangın damperi (klapesi) taktırmanın ne gibi faydası vardır? Yangın damperleri (klapeleri) olası bir yangın anında baca yolunu kapatarak yangının diğer mahallere yayılmasını önleyerek, yangından meydana gelecek hasarı en aza indirgemektedir.
 
* Endüstriyel mutfak sistemimizde yangını nasıl önleyebiliriz? İlk önce mutfak personeli konuyla eğitilmeli, sonra fırından bacaya kadar olan davlumbaz-baca-fan bileşenleri periyodik olarak profesyonel firmalar tarafından bakım ve temizlikleri yapılmalıdır!
 
* Aktif Karbon Filtre Sistemini temizlettirebilir miyim? Hayır, aktif karbon filtreler molekül, toz ve partikülle dolacağı için koku tutma işlevini yitirecektir. Aktif Karbon Kasetlerinin veya Kartuşlarının kullanım sıklığına bağlı olarak periyodik bir şekilde yenisiyle değiştirilmesi gerekmektedir!
 
* Mutfak bacalarını temizlettirmemiz gerekir mi? Evet, kullanım sıklığına ve kullanılan yakıt türüne ve bacanın ölçülerine göre periyodik temizlik yapılması gerekmektedir?
 
* Mutfak fanını temizlettirmemiz gerekir mi? Evet, kurum ve yağlar fanın verimini düşüreceği için mutlaka periyodik olarak temizlenmelidir!
 
* Sulu Tip Filtre Sistemini temizlettirmek gerekir mi? Filtre, adı üzerinden anlaşılacağı üzere, her türlü kurum, toz, parçacık, yağ ve koku molekülleri burada tutulup, atıkgazları temizlenmektedir. Filtre zamanla dolup görevini yerine getirememektedir, Filtre Sisteminin görevini tam yerine getirebilmesi için mutlaka temizlenmeli, periyodik bakımı yapılmalıdır.
 
* Fan, Filtre ve bacalarımızı kimlere temizlettirmemiz gerekir? Baca temizliğini yetkili baca temizlik firmalarına yaptırmak bir yasal zorunluluktur!
 
* Bacalar nereden temizlenmelidir? Bacalar yapılırken uygun temizlik noktalarına müdahale kapakları yapılır, bu yerlerden bacanın yapısına zarar vermeden temizlik yapılmalıdır!
 
* Baca şaftımız çok küçük, büyük baca yapamıyoruz, bacamıza fan takabilir miyiz? Bu gibi özel durumlardan bacaya ancak baca için özel üretilmiş fanlar takılabilir!
 
* Endüstriyel tesisimizde nasıl bir fan kullanmalıyız? Endüstriyel tesisler için özel olarak hesaplanmış ve tasarlanmış fanlar tercih edilmelidir!
 
* Endüstriyel tesisimizde yüksek sıcaklıkta üretim yapan potalarımız var, buraya fan kullanabilir miyiz? Endüstriyel tesisler için özel üretilen fanlar, malzeme kalitesi, kullanılan yataklar, kasnaklar, kaplinler, elektrik tesisatı ve elektrik motoru proses sıcaklığına uygun olmalıdır! Proses fanlarında mutlaka sıcaklık kontrolü yapılmalıdır!
 
* Proses fanlarında hız kontrolü yapılabiliyor mu? Evet, evet endüstriyel tesisler için tasarlanan fanlar, atıkgaz veya baca gazındaki basınç ve sıcaklık ölçülerek, fanın istenilen debi ve basınçta çalışması sağlanmaktadır!
 
* Kışın sabah erken saatlerde kazan dairesinden yüksek miktarda gürültü gelmektedir, bunun nedeni ne olabilir? Kazan-Brlüör-Baca kombinasyonunun gürültülü çalışmasının pek çok nedeni olabilir; kazan veya brülör firmasıyla ve de baca firmasıyla irtibata geçilmesi gerekir!
 
* Kazan dairesindeki gürültü nasıl tespit edilir? Kazan dairesindeki gürültü, öncelikle şikayet bölgesinde normlara uygun bir cihaz ile gürültü ölçümü yapılarak, gürültünün şiddeti Desibel cinsinden belirlenir!
 
* Gürültüyü önlemek için nasıl bir susturucu kullanılması gerekir? Yapılan gürültü ölçüm sonuçları, gürültünün frekanslarına göre şiddetini hangi susturucu tipi en iyi çözüm olduğuna karar verilir!
 
* Baca ağzından çok fazla kazan gürültüsü geliyor? Bazı kazan ve brülör bileşenleri gürültülü çalışmaktadırlar, bunu azaltmanın başlıca yolu sisteme uygun susturucu tasarlamaktır!
 
* Çöp şutu ne amaçla kullanılır? Çöp şutları hastane, hotel veya konut gibi yerlerde çöp atıklarının bir mahalde toplanmasına yarayan düşey sirkülasyon araçlarıdır!
 
* Çöp şutuna direkt çöplerimizi atabilir miyiz? Çöplerin çöp şutlarına direkt yani korumasız atılması halinde kirlenmelere neden olduğu gibi yangına da sebebiyet vermektedir. Çöp şutlarına çöpler kesinlikle direkt olarak atılmaz, çöpler mutlaka ağzı bağlanabilen, şut çapına uygun ölçülerde, sıkı sıkıya doldurmadan “Çöp Poşeti” kullanılarak atılmalıdır!
 
* Otelimize-hastanemize-konutumuza çöp şutu yaptırmak istiyoruz, nelere dikkat etmeliyiz? Öncelikle çöp şutunun ne amaçla kullanılacağı, yani hangi çöplerin toplanacağına yarayacak bir araç olduğu tespit edilmelidir!
 
* Çöp şutunun ölçüleri-çapı ne olmalıdır? Çöp şutunun çapı, ilgili yapıda üretimi hesaplanan çöp miktarına yanıt verebilecek bir ölçüde olması gerekmektedir!
 
* Çöp şutu hangi malzemeden yapılmalıdır? Çöp şutları atmosferik ve asidik korozyona maruz kaldıklarından en doğru malzeme paslanmaz çelik sac kullanmaktır!
 
* Çöp şutunun malzeme kalınlığı ne olmalıdır? Kullanılacak malzeme türü gibi malzeme et kalınlığı, çöp şutunun çapına ve kullanım amacına uygun olarak seçilmelidir!
 
* Çöp şutlarının kapakları kilitli yapılabiliyor mu? Evet, çöp şutlarının kapakları kilitli yapılabilmekte, kapağın biri açıldığında diğer kapaklar açılamamaktadır!
 
* Tek bir çöp şutuyla farklı özelliklerdeki çöpleri toplayabilir miyiz? Evet, üç nitelikteki çöpler örneğin, evsel çöp, kağıt çöp ve (geri dönüşüm) cam çöpü olarak üçe ayırmamız mümkün. Katlardaki kapaklarda bulunan ilgili çöpün butonuna bastığımızda, aşağıda şutun ağzı ilgili çöp konteynerine doğru dönmekte, biz de istediğimiz çöp türünü yukarıdan atıp aşağıda toplanmasını sağlamaktayız!
 
* Çöp şutlarından koku yayılır mı? Çöp şutları kurallarına ve kullanım amaçlarına uygun olarak kullanıldıklarında çevreyi rahatsız edici kokular yayılmamaktadır!
 
* Çöp şutundan yayılan kokuyu azaltmak için ne gibi bir önlem alınabilir? Çöp şutundan koku, genellikle konteyner ve şut kapaklarından yayılabilmektedir; bunu önlemenin biri de şutun tepesine fan kullanmaktır!
 
* Çöp şutu yapılan binalarda çöpler nerede toplanır? Çöp şutundan atılan çöpler binanın alt kısmında çöp mahallinde toplanır; bu mahal çöplerin toplanması için ayrılmış olması ve yıkanabilir olması gerekmektedir!
 
* Çöp şutlarında yangına karşı önlem almak gerekir mi? Evet, çöp şutları da olası yangın anından yangını (dumanı) bir alt kattan üst katlara taşıyabilmekte, hatta konteyner içinde yangın çıkabilmektedir!
 
* Çöp şutlarında yangına karşı ne gibi bir önlem alınır? Her çöp şut kapağının üstünde yangın tesisatının bağlanabileceği manşon yapılır; ayrıca yangın sırasında devreye giren şutun alt kısmına giyotin kapak yapılır
 
* Çamaşır şutu ne amaçla kullanılır? Çamaşır şutları hastane, hotel veya konut gibi yerlerde çamaşırların, çamaşırhanede toplanmasına yarayan düşey sirkülâsyon araçlarıdır!
 
* Otelimize-hastanemize-konutumuza çamaşır şutu yaptırmak istiyoruz, nelere dikkat etmeliyiz? Öncelikle çamaşır şutunun ne kadar miktar çamaşır kullanılacağı, yani hangi çamaşırların (çarşaf, yorgan, havlu, çamaşır) toplanacağına yarayacak bir araç olduğu tespit edilmelidir!
 
* Çamaşırlar toplanırken bir ayrım yapılır mı? Hotellerde genellikle çarşaf ve havluların çamaşırhanede veya yakın bir yerde toplanmasında kullanılır! Konutlarda böyle bir ayırım yapılmaz!
 
* Çamaşır şutunun ölçüleri-çapı ne olmalıdır? Çamaşır şutunun çapı, ilgili yapıda sirkülâsyonu hesaplanan çamaşır miktarına yanıt verebilecek bir ölçüde olması gerekmektedir!
 
* Çamaşır şutu hangi malzemeden yapılmalıdır? Çamaşır şutları, hijyen kuralları gereği ve atmosferik korozyona maruz kaldıklarından en doğru malzeme paslanmaz çelik sac kullanmaktır!
 
* Çamaşır şutu ile çöp şutu aynı mekânda yapılabilir mi? Özellikle hastanelerde yapılan uygulamalarda hijyene çok dikkat etmek gerekmektedir. Şutlar yapı itibariyle birbirine çok benzese de kullanım amaçları çok farklı olduğu için, kesinle çöplerle çamaşırlar aynı mekânda toplanmamalıdırlar.
 
* Çamaşır şutlarında yangına karşı önlem almak gerekir mi? Evet, çamaşır şutları da olası yangın anından yangını (dumanı) bir alt kattan üst katlara taşıyabilmekte, hatta konteyner içinde yangın çıkabilmektedir!
 
* Çamaşır şutlarında yangına karşı ne gibi bir önlem alınır? Her çamaşır şut kapağının üstünde yangın tesisatının bağlanabileceği manşon yapılır; ayrıca yangın sırasında devreye giren şutun alt kısmına giyotin kapak yapılır