Teknyks Sulu Filtrenin Bazı Özellikleri

 

 • Teknyks Sulu Filtre Sistemi, baca gazı, atıkgaz, reataurant, mutfak, iş yerleri, fabrikalardaki baca ve havalandırma sistemlerinden açığa çıkan, atmosferi, doğayı ve çevreyi kirletici zararlı gazları sıvıyla yıkayarak (scrubber) filtreleme prensibine dayanan bir prosestir. TSF sistemi, Çevreye atılan baca gazı emisyonunu en aza indirgeyerek, hem doğanın ve yakın çevrenin kirlenmesini önlemekte hem de rahatsız edici unsurları gidererek hava kalitesini artırarak yaşam kalitesini yükseltmektedir.

 • TSF sistemlerinde, sulu filtre ünitesinin içerisinden geçirilen baca gazı, ileri teknoloji ürünü olan, sprey kapasitesi çok yüksek Amerika’dan ithal jet nozullerle püskürtülen sıvıyla yıkama prosesi gerçekleşir. Jet nozuller, içinden geçirilen sıvıyı çok yüksek basınçla, gözle görülmeyecek zerreciklere 360o açıyla dairesel kesitte ve konik biçimde çok geniş bir alana püskürterek filtreleme verimini yükseltmektedir.

 • TSF sistemlerinde, sprey kapasitesi ve kristalize kapasitesi çok yüksek jet nozuller yıkama sıvısını yüksek baçınla filtre içerisinden geçirilen gazla maksimum düzeyde ve azami hacimde temas etmesini sağlamakta, böylece yüksek basınçla spreylenen sıvının difüzyona, filtre edilecek gazların da ozmoza neden olarak, partiküllerin ve koku molekül(tanecik)-lerinin, filtre sıvısı tarafından absorbe edilerek havuzun dibinde çökertilmesini sağlayarak atıkgazları arındırmaktadır.

 • TSF sistemlerimizde, baca gazını “double spray” (çiftli sprey) yöntemiyle üst üste sıvıyla spreyleyerek azami düzeyde yıkama sağlamaktadır.

 • TSF sistemlerimiz, baca gazını ve atıkgazları “multi stage” (çoklu katman) yöntemiyle ardı arda tekrar tekrar yıkayarak maksimum düzeyde filtrasyon yapmaktadır.

 • TSF sisteminin kullanıldığı sektörler özetle şöyle:

  • Gıda Üretim Sektörü : Kebapçılar, Balıkçılar, Dönerciler, Lokantalar, İçkili Restaurantlar, Cafeler, Pide-Lahmacun ve Pizza fırınları, Fastfood zincirleri, Catering firmaları,…

  • Gıda fabrikaları : aroma, çikolata, kakao, gofret, maya, şarap, bira, turşu, kaşar peynir, beyaz peynir vb. üretimlerinden çıkan kokular

  • Tekstil Sektörü : kumaş boyama tesisleri, kot boyama, iplik üretim tesisleri, triko üretimi, baskı imalathaneleri; kumaş ve trikodan çıkan havlar, yünler, pamuklar, tozlar, iplikler, elyaflar, simler, üstübü, kadife, boya kokuları, jütler, lifler, ketenler, kanaviçeler, bezler,

  • Mobilya Sektörü : vernik, boya, pasta, cila, talaş, rende…

  • Metal Sektörü : döküm tesisleri, kaynakhaneler, sıcak presler, galvanizleme tesisleri, kesimhaneler…

  • Çiftlikler-mezbahalar : büyükbaş, küçükbaş ve kümes hayvan dışkılarından, derilerinden ve hayvanları kendilerinden çıkan pis kokular…

 • TSF sistemlerinin filtrelediği gıda koku molekülleri özetle şöyle:

Genel olarak katı ve sıvı yağlar, bitkisel (nebati) yağ ve hayvansal yağ, kebap yağı, kuyruk yağı, balık yağı, döner yağı, köfte yağı, tavuk yağı, kızartma (biber, patlıcan, patates, kabak, vs.) kokusu, fritöz kokusu, tost (kaşar, salam, sucuk, pastırma) kokusu; yemek ocaklarından çıkan soğan, sarımsak, salça kokuları, bulaşık evyesi ve bulaşık makinelerinden yayılan kir ve deterjan kokuları; WC, banyo, duş, yıkama teknelerinden çıkan nahoş kokular; ayrıca ocaklardan çıkan kurum, is, mazot kokusu, restaurantlardan yayılan anason, bira, şarap, sigara, kokusu gibi molekülleri yüksek verimlilikle filtrelemektedir.

 • TSF sistemlerimiz, aynı zamanda yaşam ve çalışma mekanlarının havalandırılması, ortam havasının filtre edilmesi, mekan havalarının resirkülasyon havası olarak kullanılması, havanın nemlendirilmesi, ortam havasının oksijenle zenginleştirilmesi, ortamdaki partiküllerin, tozların, mikropların, bakterilerin, mantarların, küflerin, havların, akarların, alerjenlerin, polenlerin, filtre edilmesini, nahoş koku ve gazların temizlenmesini sağlamaktadır.

 • TSF sistemlerimizde kullanılan kabinlerin (hücrelerin) ve ekipmanlarının tamamı, paslanmaz çelik sacdan otomatik ve manuel TIG (Argon) kaynağıyla imal edildiği için, son derece rijit, sızdırmaz ve mukavemetlidir.

 • TSF sistemlerimizde tercih ettiğimiz paslanmaz çelik saclar, bazı gazı veya atıkgazların özelliğine ve kullanım amacına göre AISI 304, veya 316 veya 310 yüksek kalite sınıfında olup sertifikalı ürünlerdir. Böylece korozyona uğramamakta, uzun ömürlü olmakta, ortalama maliyetleri düşürmektedir. Yağ, kir ve pislik tutmamakta, paslanma yapmadığından, kendisinin ve yakın çevresindeki bina, çatı ve terasları kirletmemektedir. TSF sistemlerimizde kesinlikle siyah sac veya galvaniz sacdan imalat yapılmamaktadır!

 • TSF sistemlerimizde, sulu filtre hücrelerin kolay açılabilen contalı kontrol kapağı bulunmaktadır. Böylece nüzullerin ve filtrelerin periyodik bakımı veya onarımı hızlı ve kolay olmaktadır.

 • TSF sistemlerimizde yüksek verimli, basınç kapasitesi yüksek (45mSS ile 130mSS basma aralığında) ve yüksek debili (4,2m3/h ile 16 m3/h debi aralığında) trifaze motorlu, paslanmaz çelikten imal sirkülasyon pompaları kullanılmaktadır. Sirkülasyon pompaları dış ortamda çalışma özelliğine sahip olup 0.75 kW ile 5.5 kW kapasite aralığına sahiptir. Pompalar kapasite ve fonksiyon gereksinime göre tekli veya çiftli veya üçlü olarak gruplandırılmakta, böylece pompalar yüksek verimle çalışarak baca ve atıkgazların daha yüksek verimle temizlenmesi sağlamaktadır.

 • TSF sistemlerimiz, ünitenin içinde biriken partikül, kurum ve yağ artıkları gereksinime göre manuel olarak da tahliye vanasından periyodik olarak boşaltılabildiğinden, sistemin sağlıklı ve verimli çalışması sağlanmaktadır.

 • TSF sistemlerimizde, bazı gazının yıkanmasında kullanılan sıvı, kabinin içinde kapalı devre dolaştırıldığından gereksiz su sarfiyatını önlediğinden, işletme giderlerini düşürerek aşırı su faturasına neden olmamaktadır.

 • TSF sistemlerimizde, kabin içerisinde resirküle olan yıkama sıvısı, kabin içerisinde bulunan dâhili filtreler tarafından temizlendiğinden, sıvının absorbe kapasitesini uzun süre yüksek tutmakta, değiştirilme sıklığını azaltmakta ve filtreleme verimini düşürmemektedir. Belirlenen periyotlarda da yenilendiğinden verimi yüksek, sarf maliyetleri düşük olmaktadır.

 • TSF sistemlerimizde, opsiyonel olarak su pompası frekans inverteri tarafından sürülerek sıvı basıncı, sıvı debisi ve elektrik motoru kontrol altına alınarak, gereksinim oranında basınç ve debi yükseltilip azaltılabildiğinden spreylemeden maksimum ölçüde verim alınmaktadır; böylece pompanın ve nozullerin ömrü de uzatılmış olmaktadır.

 • TSF sistemlerimizde, opsiyonel olarak su basıncı, hava basıncı, giriş çıkış arasındaki fark-basınç, hava sıcaklığı, dijital olarak sürekli ölçülmekte, bir PLC aracılığı ile gerekli müdahaleler zamanında yapılabilmektedir. Ayrıca tüm sistem otomasyon programına alınarak belirlenen süreç içerisinde filtrenin sıvısı periyodik olarak otomatikman tahliye edilmekte ve yeni sıvı ile tekrardan dolmaktadır. Su seviyesi belirlenen seviyeye çıktığında şamandıra suyu kesmekte ve bir seviye tespit sensörü de elektrik devresini kapatarak sirkülasyon pompasının çalışmasına yol vermektedir. Böylece sıvı pompası güvenli bir şekilde çalıştırılarak, susuz bırakılmamış arızalardan kaçınılmış olmaktadır.

 • TSF sistemlerimiz, kabin çıkışına yerleştirilen özel üretim hassas aerosel, yüksek performanslı damla tutucu eleminatörler sayesinde, egzoz fanına ve atmosfere filtre edilen gazla birlikte su buharının gitmesi minimuma indirgenmektedir.

 • TSF sistemlerimize, entegre edilen aktif karbon filtreler, baca gazının yıkama prosesinden sonra kaçan partikül ve koku moleküllerinin tekrardan filtre edilmesini sağlamakta, partikül ve koku tutmada filtreleme verimini %90’ın üstüne çıkmasını sağlamaktadır.

 • TSF sistemlerimizdeki kabinlerin (hücrelerin) iç dizaynı hava akış dinamiği optimize edilerek maksimum verim, minimum kayıp olacak şekilde tasarlanmaktadır.

 • TSF sistemlerimiz, kabin emiş ve atış ağızları montaj yerine uygun olarak kabinin yanından veya üsten olmak üzerek çeşitli yönlerde (90o) uygulama özelliğine sahip olduğundan, her tesise uygun özel üretim yapılabilmektedir.

 • TSF sistemlerimizde, hücrelerin (kabinlerin) yerden yüksek bir yerde yapılması gerektiği durumlarda, çelik konstrüksiyondan bir taşıyıcı, hücrenin önünde bakım ve onarım için bir sahanlık (platform) ve merdiven inşa edilebilmektedir.

 • TSF sistemlerimiz, gürültü ve görüntü olarak çevreyle ve mimariyle uyumlu hale getirilerek istenilen renkte boyanarak, göz zevkini rahatsız etmeyecek şekilde tasarlandığı ve sessiz çalıştığı için binaların çatılarında, teraslarda, açık alanlarda, makine ve kazan dairelerinde rahatlıkla kullanılabilmektedir.

 • TSF sistemlerimiz, baca gazı akışına en uygun, fan ile elektrik motor kombinasyonu Nicotra-Gebhart’ın ProSELECTA II hesap programıyla yapılarak optimum konfrigasyon tasarlanmaktadır.

 • TSF sistemlerimizde emiş basıncı yüksek, arkaya doğru eğimli seyrek kanatlı, Alman-İtalyan ortak üretimi olan Nicotra marka RDH serisi RDH 250, RDH 280, RDH 315, RDH 355, RDH 400, RDH 450, RDH 500, RDH 560, RDH 630, RDH 710, RDH 800 ve RDH 900 model çift emişli yüksek verimli radyal fanlar kullanılmaktadır.

 • TSF sistemlerimizde, standart 3X400V gerilim, 50/60 Hz frekans, 1.400 veya 2.800 devirli, IP 55 koruma derecesinde, F yalıtım sınıfında, S1 işletme türü olan yüksek torklu, frekans inverteri ile devir ve tork kontrolü yapılabilen, tam kapalı yüksek verimli asenkron Elektrik Motorlar kullanılmaktadır.